فرقه ها

فرقه ها
1.2K
0
sample-ad

فرقه ها

در زمان مسیح همه مسیحیان یکی بودند اما پس از وی بر اثر جریانات تاریخی مختلف به فرقه های متعددی تقسیم شدند سه فرقه اصلی کاتولیک ، ارتدوکس و پروتستان از فرقه های اصلی مسیحیت به شمار میروند جالب اینکه هر کدام فقط پیروان فرقه خود را نجات یافته و بقیه فرقه ها را گمراه میدانند با بررسی تاریخ مسیحیت در این مورد شناخت بیشتری پیدا خواهیم کرد.

 • کاتولیک (۲)

  کاتولیکها یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت هستند. کاتولیکها با بیش از یک میلیارد نفر پیرو بزرگ‌ترین شاخه از کلیسای مسیحی شناخته می‌شود. کلیسای کاتولیک اهداف خود را بر گسترش انجیل عیسی مسیح ، مدیریت کلیسا از طریق حاکمیت دینی و اعمال خیریه تعریف می‌کند کلیسای کاتولیک هم‌چنین برنامه‌های اجتماعی و موسسات مسیحی را نیز اداره می‌کند، از جمله مدارس ، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، پناهگاه‌ها و صومعه‌ها که به تبلیغ مسیحیت و کلیسای کاتولیک می‌پردازند و هم‌چنین به افراد نیازمند خدمات رفاهی می‌رسانند هم‌اکنون دولت واتیکان در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد.

  تعداد فرایض مذهبی کاتولیک ها هفت تا است که از سال ۱۱۶۰ میلادی تا کنون رعایت می‌ شود:
  ۱
  ـ تعمید و نام گذاری کودکانی که پدر و مادر آن ها مسیحی اند که پس از تعمید، کشیش از خداوند حمایت کودک را می‌ خواهد و برای او نامی انتخاب می‌ کند.
  ۲
  ـ تأیید میثاق، یعنی کسانی که در کودکی تعمید یافته اند، چون به سنّ بلوغ برسند، نزد کشیش می‌ روند و به ایمان قلبی خود اعتراف می‌ نمایند.
  ۳
  ـ مراسم عشای ربانی که مهم ترین مسئله است و تقدیس نان و شرابی است که به عقیده خودشان حضرت عیسی (ع) در شب آخر حیات خود تناول کرد.
  ۴
  ـ توبه و اقرار به گناهان که مسیحیان کاتولیک طی تشریفاتی به گناهان خود اعتراف نموده و توبه می‌کنند، ولی این رسم نزد پروتستان ها معمول نیست.
  ۵
  ـ ازدواج، مراسم ازدواج مرد و زن مسیحی باید طبق تشریفات در کلیسا و با حضور کشیش انجام گیرد.
  ۶
  ـ سازمان روحانی کلیسا ، از مقام پاپ گرفته تا پایین ترین مرتبه روحانی، باید مورد احترام وقبول یک مسیحی کاتولیک باشد.
  ۷
  ـ مسح محتضر یا بیماران در حال مرگ. یک کاتولیک باید بیمار در حال جان دادن را با روغن زیتون مقدّس ، روغن مالی کند و کشیش بر او دعایی مخصوص می‌ خواند.خلاصه این که مهم ترین و بزرگ ترین ، به لحاظ کمیّت و نه کیفیّت ، مذهب مسیحی، مذهب کاتولیک است که پاپ پیشوای آن است.

 • ارتدوکس (۱)

  کلمه ارتدوکس که مرکب از دو کلمه Orthos یعنی درست و doxa یعنی عقیده، ترکیب شده است به معنای عقیده صحیح است. این مذهب اواخر قرن پنجم میلادی به هنگام تجزیه روم به شرقی و غربی به وجود آمد و به کلیسای روم شرقی ارتدوکس اطلاق می‎شود.
  عقاید
  – ارتدوکسها روح‎القدس را تنها ناشی از پدر می‎دانند و علاقه‎مند هستند که پدر را به عنوان تنها منبع و منشأ همه چیز حفظ کنند.
  ارتدوکس به عصمت پاپ و مقامات کلیسا اعتقاد ندارد و معتقدند کلیسای جامع یعنی مجموعه مؤمنان مسیحی مصون از خطا هستند. به این معنا که رو‍ح‎القدس جامعه مسیحیت را از انحرافات محافظت می‎کند، لذا این مصونیت دیگر شامل افراد خاص نمی شود.
  – تجرد روحانیون: در شرق همه روحانیونی که مقامی پایین‎تر از اسقف دارند مجاز به ازدواج هستند. این افراد اگر بیش از انتصاب ازدواج کرده باشند می‎توانند زندگی با همسر خود را ادامه دهند
  – منابع و مآخذ اصول اعتقادی ارتدوکس کتاب و سنّت است
  – فدیه: آنها معتقدند که فدیه تنها از مرگ مسیح _ علیه السّلام _ به وجود نیامده بلکه به خاطر رستاخیز مسیح هم می‎باشد
  – مذهب ارتدوکس در برخی مراسم و اعیاد با کلیساهای دیگر هم فرق دارند از جمله این که عبادت را روزهای یکشنبه و بعضی اعیاد انجام می‎دهند
  – مراسم غسل تعمید: در این مراسم سر را سه مرتبه در آب فرو می‎برند.

 • پروتستان (۳)

  واژه پروتستان یک واژه فرانسوی است و به معنای معترض است. خاستگاه این نهضت کشور آلمان است که در قرن ۱۶ میلادی در پی اعتراض مارتین لوتر بر علیه فروش آمرزش نامه‎ها و ادعای تفوق کلیسای رم بر جهان مسیحیت‎ متولد شد.
  – پروتستانها عصمت پاپ را قبول ندارند.
  – ریاست داشتن پاپ به تمام کلیساها را نمی‎پذیرند.
  – برای حصول نجات، ایمان را کافی می‎دانند و معتقدند که نجات و رستگاری مخصوص عمل مشخص نیست و تنها از طریق فیض الهی و در ضمن ایمان پدید می‎آید
  – در رابطه با تفسیر و تبیین کتاب مقدس معتقدند که مؤمن به کمک روح القدس قادر به تفسیر و تبیین کتاب مقدس است روی این اساس هر مسیحی می‎تواند پیام کتاب مقدس را به وجدان شخص خود دریابد.

  – عدم تجرد کشیش: لوتر تأکید می‎کرد که باید به کشیشها اجازه زناشویی داده شود.
  – کتاب مقدس را تنها منبع و مأخذ اصول اعتقادی و اعمالی خود می‎دانند.
  – پروتستانها معتقدند که روح القدس از خدای پدر و هم از خدای پسر صادر می‎شود.
  – پروتستانها در چگونگی عمل توبه با سایر کلیساها فرق دارند و از اینکه توبه کننده در مقابل کشیش بایستد و اعتراف کند با این عمل مخالف هستند.
  – از بین آیین‎های هفت‎گانه مقدس در کلیسا فقط غسل تعمید و عشای ربانی را آیین مقدس می‎دانند. گرچه برخی از اعمال را نیز انجام می‎دهند. اما یک رسم مقدس به حساب نمی‎آورند.
  – دعا برای مردگان که در کلیسا مرسوم است در پروتستانها فاقد ارزش است .

 • سایر فرقه ها (۳)

  در مسیحیت فرقه هایی هستند که مسیحیان آنها را به رسمیت نمیشناسند ( مسیحی نمیدانند ) از جمله ایراداتی که به انها میگیرند قبول نداشتن تثلیث و الوهیت مسیح و دیگر آموزه های اصولی مسیحیت است هر چند این فرقه ها همگی خود را مسیحی و بالاتر از فرقی میدانند که آنها را محکوم میکنند.

  جالب است بدانید تا کنون بیش از ۷۰۰۰ فرقه مسیحی به ثبت رسیده است.

POST A COMMENT.